субота, 28 жовтня 2017 р.

28 жовтня — День визволення України від фашистських загарбників

Боротьба за визволення України тривала 680 діб і складалася з ряду наступальних операцій, найбільш значимі з яких: Донбаська — з 13 серпня по 22 вересня 1943 року, Корсунь-Шевченківська операція — з 24 грудня 1943 року по 17 лютого 1944 року, Львівсько-Сандомирська — з 13 липня по 29 серпня 1944 року і заключна Східно-Карпатська операція, яка була розпочата  8 вересня 1944-го року і призвела до остаточного звільнення та вигнання останніх гітлерівських загарбників з території України 28 жовтня 1944 року.
Перші населені пункти України на східному Донбасі були звільнені в грудні 1942 року, а основні бої тривали з січня 1943 по осінь 1944 року. Битва на Курській дузі
(5 липня — 23 серпня 1943 г.) стала завершенням корінного перелому в ході війни. Перемога в цій битві відкрила можливість  широкомасштабного наступу на всьому південному напрямку. 23 серпня 1943 року був звільнений Харків, практично повністю зруйнований окупантами.
У вересні-жовтні 1943 р. розгорнулася героїчна битва за Дніпро, уздовж якого німці намагалися створити неприступну лінію стратегічної оборони («Східний вал»). Кульмінацією битви за Дніпро було визволення від окупантів Києва. Сталін, ігноруючи реальне співвідношення сил, наказав за будь-яку ціну звільнити Київ до річниці Жовтневої революції 1917 р. Ціною величезних людських втрат радянські війська 6 листопада 1943 р. звільнили місто. За визволення столиці України понад 1000 солдатів і офіцерів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
1944 р. командування силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. осіб, здійснило серію блискучих наступальних операцій, остаточно визволивши територію України. Радянським військам протистояла гітлерівська група армій «Південь» (командувач — генерал-фельдмаршал Е. Манштейн, з березня — генерал В. Модель), яка налічувала 1,8 млн. осіб.
Отже, битва за визволення України тривала 22 місяці.  Після вигнання ворога з української землі бойові дії перемістилися на територію Центральної та Південно-Східної Європи.
Війська 1-го Українського фронту визволяли від гітлерівських загарбників польські землі, а у квітні-травні 1945 р. разом з Білоруськими фронтами провели Празьку операцію, у ході якої був завершений розгром нацистської Німеччини, штурмували Берлін.
2, 3, 4-й Українські фронти взяли участь у звільненні від нацистської окупації Румунії, Угорщини, Болгарії, Югославії, Австрії, Чехословаччини. Війська 2-го Українського фронту брали участь і в розгромі Квантунської армії Японії на Далекому Сході.
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території України цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства і зруйнованих доль, що до цих пір все людство із сумом і гіркотою згадує про ті далекі події.
Сьогодні ми приєднуємося до вшанування всіх, хто відстояв свободу і незалежність нашої Батьківщини! З Днем визволення України!

пʼятниця, 27 жовтня 2017 р.

День пам’яті ! Геноцид еліти!

27 жовтня – День пам’яті – 80 років із часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох


Урочище в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія стало місцем поховання для в’язнів Соловецьких таборів, яких знищували на материку, а також в’язнів Біломорсько-Балтійського канау. 27 жовтня, 1 – 4 листопада 1937 року тут було розстріляно 1111 осіб, серед яких 170 українців. Це – письменники, вчені, актори. Про урочище Сандармох як могильник НКВС стало відомо 1997 року, коли на базі архівних матеріалів його розшукав дослідник і правозахисник з Петрозаводська Юрій Дмітрієв разом із головою “Меморіялу” з Петербурга Веніамином Іоффе. Усього на цій території виявлено 236 розстрільних ям.
В  списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада, були Лесь Курбас, Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші.

Historia magistra vitae

Historia magistra vitae
Перед самим обрієм далеко сидить на камені абсолютна, вічна Людина, що володіє ключем загадок...А. Бретон