Задачі та рівняння для перевірки знань з курсу : " Основи правових знань"

ТЕМА 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ 1. Ваш однокурсник Сергій пояснює походження держави природним ходом суспільного розвитку, закономірним об'єднанням людських співтовариств від сім'ї до більш значних структур (сім'я - рід - плем'я - держава). Однокурсниця Оксана вважає, що держава виникла тому, що людська психіка має особливі властивості - потребу підкорятися волі сильнішого, розумнішого. До того ж у людей існує психологічна потреба жити в організованому суспільстві. Що можна сказати про точки зору Сергія та Оксани? Яка ваша власна точка зору на походження держави?


2. Визначте, форму держав, що описано в наведених інформаціях: а) кожні п'ять років у країні проводять вибори парламенту - народних зборів. Після чергових виборів народні збори формують уряд на чолі з прем'єр-міністром. Держава поділяється на області, якими керують глави адміністрацій, яких призначає уряд держави; б) державу очолює королева, усі закони набувають чинності після затвердження парламентом і підписання королевою. Парламент обирають строком на сім років. До парламенту входять представники 12 земель, кожна з яких має власний уряд і законодавство; в) влада в країні в руках генерала, який очолив державу внаслідок заколоту. Дію конституції зупинено. Крім центральної провінції, до складу держави входять три землі, захоплені внаслідок військової операції. Є обраний парламент, але його влада дуже обмежена.


4. Проаналізуйте ситуації і поясніть, які з них можливі у правовій державі, а які - ні. Відповідь обґрунтуйте. а) Уряд ухвалив постанову про оплату навчання в усіх державних освітніх закладах. б) Адміністрація підприємства безпідставно звільнила працівника. в) Рішенням ректорату вищого навчального закладу було визначено відсоток студентів, яких зарахують на перший курс залежно від їхнього соціального статусу й національності. г) Податкова адміністрація наклала штраф на керівника підприємства через порушення ним податкового законодавства. ґ) Місцева влада заборонила вихід місцевої газети за її опозиційне спрямування. д) Громадянин звернувся до суду зі скаргою на редакцію часопису за поширення недостовірних відомостей стосовно його особистого життя. е) Парламент країни ухвалив закон, що визначає одну офіційну релігію в державі. є) Рішенням адміністрації навчально-виховного закладу до навчального плану як обов'язковий предмет введено „Закон Божий”



16. У суботу, 7 грудня 2002 року біля пішохідного мосту в м. Ужгороді було знайдено труп відомого в обласному центрі бізнесмена Харченка. При опитуванні певних осіб було встановлено, що незадовго до смерті Харченко посварився з кримінальним авторитетом Свердловим, який при свідках у пориві гніву сказав йому: „Завтрашнього сонця ти не побачиш.” Слідчий видав постанову про затримання Свердлова як особи, що підозрюється у скоєнні злочину. Свердлову було оголошено протокол про затримання, а на прохання надати йому можливість запросити захисника йому відмовили, мотивуючи тим, що субота - вихідний день так само, як і неділя, що за роботу адвокату у вихідний день доведеться заплатити в подвійному розмірі, тому нехай почекає до понеділка. У понеділок було прийнято судове рішення про арешт Свердлова, і тільки після цього йому надали можливість запросити захисника. Адвокат Сопко з метою виконання доручення про захист Свердлова звернувся із запитом до одного з підприємств, однак отримав відмову. Його побачення із підзахисним були обмежені в часі і проходили у присутності слідчого. Врешті-решт слідчому вдалося шляхом погроз змусити Сопка відмовитися від захисту Свердлова. Які порушення законодавства мають місце в цій ситуації?


ТЕМА 2. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВА. ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ
 1. В Афганістані після захоплення влади ісламським рухом „Талібан” було введено чимало норм шаріату. Жінкам було заборонено працювати, ходити до школи та виходити на вулицю без паранджі. Всіх державних службовців зобов′язали відпустити бороди, а ті, хто приходив на роботу поголеним, підлягали звільненню. До якого виду соціальних норм відноситься даний приклад?


2. У листі до брата Миколи А.П. Чехов характеризує виховану людину: „Виховані люди, на мою думку, повинні відповідати наступним умовам: 1. Вони поважають людську особистість, а тому завжди поблажливі, м'які, ввічливі, поступливі... 2. Вони співчутливі не лише до жебраків та котів. Вони хворіють душею і від того, чого не побачиш простим оком... 3. Вони поважають чужу власність, а тому сплачують борги. 4. Вони щирі і бояться неправди як вогню. Не брешуть навіть в дрібницях... 5. Вони не пригнічують себе з тією метою, щоб викликати в іншому співчуття... Вони не кажуть: ”Мене не розуміють!” 6. Вони не метушливі... 7. Якщо вони мають в собі талант, то поважають його... 8. Вони виховують в собі естетику. Вони не можуть заснути в одязі... дихати поганим повітрям, крокувати по забрудненій підлозі...” Які з перелічених А.П. Чеховим умов в найбільшій мірі, на вашу думку, складають зміст совісті?


3. Громадянка звернулася до суду з заявою про виселення із квартири свого співмешканця. На підтвердження вимог зіслалася на: 1) Житловий Кодекс України; 2) на наукову статтю журналу, де вчені вирішують по суті аналогічну ситуацію; 3) на відповідну Постанову Пленуму Верховного Суду України, де теж подається вирішення подібної позивної заяви. Які з наведених посилань суд повинен узяти до уваги? Що включає в себе поняття «джерело права» і які джерела права ви знаєте?


 4. Відповідно до частини першої ст. 136 Кримінального кодексу України: „1. Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, при можливості надати таку допомогу або неповідомлення про такий стан особи належним установам чи особам, якщо це спричинило тяжкі тілесні ушкодження, - караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.” Що у цій статті є диспозицією, гіпотезою, санкцією?



Немає коментарів:

Дописати коментар

Historia magistra vitae

Historia magistra vitae
Перед самим обрієм далеко сидить на камені абсолютна, вічна Людина, що володіє ключем загадок...А. Бретон